IALUNAPre odborníkov

Sliznica vagíny je krytá nerohovatejúcim dlaždicovým epitelom, ktorý samotný neobsahuje nijaké žliazky. Hrúbka sliznice je závislá od funkcie hormónov, najmä estrogénov.

Znížená hladina estrogénov vedie k nižším hladinám kolagénu v epitelových bunkách, k nižším hladinám mukopolysacharidov a kyseliny hyalurónovej na povrchu epitelových buniek a tým k stenčeniu a vysychaniu sliznice. Redukuje sa počet záhybov = strata elasticity a flexibility.

Atrofická vaginitída je chronické zápalové ochorenie charakteristické stenčením vaginálnej sliznice a jej suchosťou. Krehká a nedostatočne zvlhčená sliznica je náchylnejšia na vznik trhlín a poranení a môže viesť ku krvácaniu pri pohlavnom styku, čo môže byť dôvodom na ukončenie pohlavného života ženy. Keďže ochorenie je sprevádzané zápalom, objavujú sa jeho prejavy ako začervenanie, pálenie, dyskomfort, svrbenie, bolesť a podráždenie.

Úlohy kyseliny hyalurónovej v terapii stavov spojených so suchosťou pošvy:

  • Urýchľuje a stimuluje proces hojenia
  • Reguluje zápal
  • Zvyšuje migráciu buniek
  • Viaže vodu – vytvára vhodné vlhké prostredie pre výmenu výživných a odpadových látok
  • Zabraňuje prichyteniu baktérií a vírusov

Zdravotnícka pomôcka IALUNA® napomáha hydratovať sliznicu pošvy – zadržiava vodu a aj tým udržiava fyziologickú úroveň hydratácie tkaniva. Normalizuje prostredie v pošve a napomáha lubrikácii. Odstraňuje všetky patofyziologické fenomény spájané so suchosťou pošvy, a preto je vhodným doplnkom liečby všetkých stavov spojených so suchosťou pošvy.